עמוד הבית > יקבי כרמל > יקבים English

יקבי כרמל הם הראשית, ההתפתחות והשגשוג של תעשיית היין בישראל על פני למעלה ממאה שנים. בזכרון יעקב ובראשון לציון ניטעו הכרמים הראשונים כבר במאה ה-19. כאן נבט, גדל והעמיק הידע המקצועי הראשוני בצפונות היין, עם הרבה יזע, היאחזות עיקשת ואמונה אדירה בכוח של איכרי המושבות, להיות הכורמים הראשונים בארץ הנושבת.
הברון אדמונד דה רוטשילד הוא המייסד, הבונה, המקים, איש המקצוע ובעיקר איש החזון, שהפך חלום על יקב צרפתי למציאות ישראלית-ציונית, כנגד כל הסיכויים. יקבי כרמל הפכו לאחד מסמלי הציונות, ולוגו היקבים, שני המרגלים נושאי האשכול, הוא עד היום אחד מסמלי התעשייה של מדינת ישראל, המוכר בעולם כולו.
יקבי כרמל, החוגגים 120 שנים להיווסדם, ממשיכים, משקיעים ומתפתחים כל העת, הן בנטיעת כרמים חדשים, בידע מקצועי, בפיתוח סדרות יין איכותיות, הקמת יקבי בוטיק ועוד, והן בשימור המסורת ההיסטורית כמייסדי ומחוללי תעשיית היין בישראל. כרמי היקבים נטועים ומשגשגים במיטב אזורי הגידול בארץ, מצפון רמת הגולן והגליל העליון ועד לצפון הנגב.
יקבי כרמל מייצרים כיום את כמוות היין הגדולה ביותר בישראל, 15 מיליון בקבוקים לשנה.
היקבים הם בבעלות אגודת הכורמים והסוכנות היהודית. יו"ר  היקב הוא גלעד הלוי ומנכ"לית היקב היא דליה זוננפלד מנדלמן.

יקב ראשון לציון
סיפור הקמת יקבי כרמל בראשון לציון הוא סיפור התפתחותו של ענף היין המודרני בארץ. היקב ממוקם במבנה ההיסטורי במרכז העיר, לב המושבה האותנטי, והוא היקב הראשון והוותיק ביותר בישראל, שעדיין פועל. בניית היקב החלה בשנת 1889 והשלב הראשון הסתיים בשנת 1890. בניית המרתפים החלה ב-1893 והסתיימה ב-1896, בעלות של שישה מיליון פרנק - השקעה אדירה, בקנה המידה של שנות ה-90 של המאה ה-19 

יקב זכרון יעקב
יקב זכרון יעקב הוקם בשנת 1892, וגם בו השקיע הברון אדמונד דה רוטשילד כחמישה מילון פרנק בחפירת ובניית שישה מרתפי יין תת קרקעיים עצומים. ביקב החדיש והמשוכלל מתקיים שילוב מרתק בין העולם החדש לעולם הישן של היין. ביקב זכרון יעקב מפיקים כיום את כל היינות של יקבי כרמל. היקב קולט ענבים מכרמי האזור, מכרמי הגליל והגולן, מאזור שפלת הרי יהודה ומאזור רמת ערד. במחלקה נפרדת שהוקמה ב-2003 מייצרים כמויות קטנות של יינות באיכות יוצאת דופן, המייצגים את מיטב אזורי הכרמים בארץ.

יקב קאיומי 
חוות המיכלים החדישה ברמת דלתון שבגליל העליון הוקמה בשנת 2004. היא משמשת כזרוע של יקב זכרון יעקב, הממוקמת בלב אזור הכרמים ומאפשרת לקבל את ענבי האיכות מכרמי הגליל והגולן תוך דקות ממועד הבציר. 
 
יקב יתיר
יקב יתיר ממוקם בלב בקעת ערד, למרגלות המצודה בתל ערד המקראית והוא יקב עצמאי בבעלות יקבי כרמל. היקב החדיש והמשוכלל הוקם בשנת 2000 על ידי יקבי כרמל אשר זיהו את הפוטנציאל באזור, לגידול ענבים והפקת יין משובח. תפיסת העולם ביקב יתיר דוגלת בשימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר ובידע העדכני ביותר על מנת למצות את פוטנציאל האיכות של הענבים, תוך שימור האופי האזורי של היינות. הכרמים המטופחים של יקב יתיר נטועים על גבי מדרונות בלב יער יתיר, המתנשא לגובה של עד 900 מטר מעל פני הים וממוקם כמה דקות נסיעה מהיקב.