עמוד הבית > יין ומלואו > מאמרים English
מאמרים | טיוליי היין הנחשקים בעולם טיוליי היין הנחשקים בעולם


לקראת תכנון חופשת הקיץ המיוחלת שלכם, לפניכם הצעות למסעות מענגים בדרכי היין, בין נופים קסומים, טירות עתיקות, תעלות מים ומאות דונמים של כרמים ויקבים, שכדאי לבקר בהם

מירה איתן

 יקב קטן על הדרך, כזה שבעליו מוזג את היין שהכין על פי מתכון משפחתי בן עשרות דורות, יענג כל חובב יין באשר הוא. דרכי היין הולכות ורבות, בקצב מסחרר, וכך, בכל מדינה בה מגדלים ענבים ומייצרים יין יש  כבר 'דרך יין' מקומית.
בדרכי היין נמצא כרמים, יקבים, חנויות שמתמחות ביין ובמוצרי ענבים, בתי מלון, מסעדות, ברים וגם אתרי תיירות רבים. פה ניתנת גם האפשרות להכיר את יצרני היין, שבדרך כלל מארחים בשמחה את הבאים. ברוב המקומות הם ישמחו להציג את תהליך הייצור ולספר על העבר המשפחתי וגם שמחים לארח בטעימת היין שלהם.

צרפת היא הארץ המזוהה יותר מכל עם יין. בצרפת מספר רב של אזורי יין נחשקים, וקשה לוותר אף על אחד מהם.

 בורדו

עם 140 מיליון ו-200 דונם כרמים, בורדו הוא האזור הגדול ביותר בעולם ליינות איכות, והרבה בקבוקים שיוצרו במקום הפכו ברבות הימים לאגדה. בבורדו אחוזות גדולות ומרשימות ביותר, טירות מדוגמות ומדהימות ביופיין, מוקפות עצי ענק ודשאים, וכמובן, כרמים מכל עבר. האזור מחולק לשתי גדות. בגדה השמאלית אדמה המורכבת מחלוקי אבן בוהקים ומעט חרסית. קרקע דלה, חמה, שאינה שומרת מים. הקרקעות הללו, המונעות מהגפן להעמיק שורשים, הן הטרואר האידיאלי לגידול ענבי קברנה סוביניון, שהוא הזן הדומיננטי פה עם יקבים שהפכו לאגדה.

הגדה הימנית שונה לחלוטין מהגדה השמאלית עם אדמות גיר רבות, שמיטיבות עם זן המרלו הגדל כאן ועם 700 דונם של מרתפים תת קרקעיים. פה אפשר למצוא יותר חקלאים, כרמים ויקבים קטנים, שרובם נודעו באיכות היין שלהם רק בשנות ה-80'. אחד הכפרים היפים ביותר בעולם, סנט אמיליון, שוכן כאן.

 בורגון

דרך היין שבין דיז'ון Dijon)) לבון (Beaune) היא אולי הנשגבה ביותר בעולם היין בשל יופייה, אך בעיקר בשל יינות האזור האגדיים. כרמי Romanee conti ו- La tache הם 'הדבר האמיתי' עבור חובב היין.

החשיבה הטרואריסטית נולדה בצרפת, אך בחבל בורגון היא מוכחת הלכה למעשה. הכפר וון רומנה שוכן על אחת מחלקות הקרקע המדהימות בבורגון כולה, על מדרונות בעלי ניקוז מצוין, והוא פונה בצורה מושלמת לכיוון השמש העולה. הקרקע הגירנית והאקלים הקריר מותאמים בדיוק לזן הפינו נואר, שרק בבורגון יחשוף את נפלאותיו.

העיר בון מוקפת חומות מימי הביניים. כמעט כל חנות שנייה היא חנות יין, שמוחזקת על ידי סוחרים. במרכז העיר בימי שבת, שוק רחוב הומה, צבעוני ושוקק חיים ועשיר במוצרים מקומיים, גבינות, נקניקים, תבלינים שונים וחרדל דיז'ון בצבעים שונים, פירות וירקות, צעצועי עץ, חפצי נוי, וכמובן יין.

אחד המקומות המעניינים לביקור בעיר הוא ה- Hospices de Beaune Hotel-Dieu. מבנה ענק מתקופת פיליפ לה בון, הדוכס של בורגון (1443), שנבנה כארמון גותי, פנינה ארכיטקטונית ששימשה כבית חולים לעניים ונקראה "הארמון של העניים". בית החולים התפרנס ממסים ומכרמי האזור. בבעלות בית החולים 610 דונם כרמים, משנת 1859. היינות המיוצרים נמכרים במכירות הידועות בעולם. כיום משמש המבנה היפה עם גגותיו המרוצפים באמייל צבעוני, כמוזיאון מעניין המשחזר את מיטות החולים, האחיות המטפלות והכלים העתיקים והמוזרים, שלא היינו רוצים שיטפלו בנו איתם כיום.

 שמפאן

חבל שמפאן (בלטינית "קרחת יער") נמצא כ-160 ק"מ צפונית מזרחית לפריז ומתחלק לשלושה אזורים שבורכו באדמות גיר טובות ביותר ויינות מהמפורסמים ביותר בעולם. האזור מאופיין בנוף כפרי פסטורלי של גבעות כרמים, כפרים ועיירות קסומות, לצד טירות מפוארות ובתי שמפניה, הבנויים על עשרות קילומטרים של מרתפים ארוכים, שחלקם נבנו על ידי האימפריה הרומית. מרתפים אלו שימשו בעבר גם כמקום מחבוא לנמלטים במלחמת העולם השנייה. למטייל בשמפאן אין שמץ של מושג, שממש מתחת לרגליו יש יותר מ-100 ק"מ של מנהרות, בתוכן מאוחסנים מיליוני בקבוקי שמפניה.
זהו מקום גידול הענבים הצפוני ביותר בצרפת, שבו טמפרטורת הקיץ הממוצעת עומדת על כ-10 מעלות - בדיוק טמפרטורת המינימום הדרושה להבשלת הענבים. האקלים הקר והקשה באזור הפך את אנשיו לאנשים שקטים ומעט שתקנים.

ריימס, עיר הבירה, היא עיר שווקים תוססת ויפה ביום, ורדומה בלילה, כמו יתר הערים באזור. בגבעה של ריימס נחצבו מאות קילומטרים של מרתפים תת קרקעיים. העיר אפרניי  מובילה את ייצור השמפניה באזור, עם 115 קילומטרים של גלריות תת קרקעיות. היא מפורסמת בזכות בתי השמפניה המקסימים שלה, המציעים סיורים חופשיים לתיירים. המקום הגבוה ביותר באזור, 287 מטר, מכונה ה"הר" של שמפאן, וממוקם בין שתי הערים.

קרוב ל-300 מיליון בקבוקי שמפניה נמכרים כאן בשנה, עם מחזור של מעל שניים וחצי מיליארד דולר (מזכיר את תעשיית הבשמים), 12 אלף מגדלים של 260 בתי שמפנייה, 44 קואופרטיבים ובנוסף עוד כ-5,600 מגדלים עצמאיים. 88% מהשמפניות, בייחוד מבתי השמפניה הגדולים, מיועדות לייצוא, מחוץ לאירופה. 

 

אלזס
המחוז הקטן מבין 22 מחוזות צרפת נקרא אלזס או אלזס-לוריין והוא ממוקם בין שווייץ ובלגיה, כשנהר הריין חוצה בינו לבין גרמניה. מחוז אלזס לוריין נכבש במהלך ההיסטוריה מספר פעמים, ועבר משליטה גרמנית לצרפתית ולהיפך, והשפעתה של שרשרת אירועים זו ניכרת עד היום. המחוז בעל צביון ייחודי, ובולטת בו התערובת של שתי התרבויות. חלק זה של צרפת הוא גם אחד המרהיבים ביופיים. דרך יין מקסימה שוכנת במרכזו, בין ערים עתיקות ועיירות קטנות, ציוריות, בין הרי הווז' ונהר הריין עם ריחות המטבחים – האלזסי, הצרפתי והגרמני יחדיו. 

דרך היין של אלזס משתרעת מצפון לדרום לאורך 170 ק"מ, כשבצפון שוכנת בירתה הרומנטית, שטרסבורג, הממוקמת בסמוך לאפיק נהר הריין. האתרים ההיסטוריים והתיירותיים של העיר נמצאים ברובע העתיק, ביניהם ארמונות, מוזיאונים, רחובות הליכה,  חנויות, מסעדות ובתי מלון.

קולמר (הדרומית) היא העיר הגדולה על דרך היין ומהווה מרכז חשוב לסחר ביין. מרכז העיר משלב תרבות וארכיטקטורה צרפתית וגרמנית. העיר העתיקה, שחלקה הגדול הוא מדרחוב,  היא מעין מוזיאון פתוח לפניני ארכיטקטורה ואמנות מתקופות שונות עם רחובות צרים,  בניינים עתיקים וכיכרות, בתי קפה ומסעדות ואווירה נעימה מאד. בין הרחובות מתפתלות תעלות ומשייטות סירות דמויות גונדולות.

בטיול בהרי הווז', פוגשים בעיירות יפהפיות, נוף ירוק עם עצים צפופים, הרבה מאד מים, מעט אנשים יחסית, אבל  אינספור יקבים וטעימות יין.

 

איטליה היא המדינה שבה לא חשוב להיכן הגענו, תמיד נראה סביבנו כרמים, הגדלים בכל סוגי האקלים והקרקעות. כ-1,500 זנים שונים ומשונים, שעל רובם עוד לא שמענו, גורמים לכך שהאיטלקים מייצרים יינות ייחודיים. זוהי ארץ היין האמיתית, שבה כמעט בכל פינה מיושבת, כמעט בכל בית ולכל משפחה יש כרמים, ענבים ויין משלהם.

 

 

טוסקנה
מחוז טוסקנה, בין רומא לפירנצה, הוא להיט תיירותי ויש בו הכול: עושר תרבותי, ארכיטקטורה מרתקת, יקבים המארחים תיירים לסיור, טעימות ורכישת יין בחנויות היקבים, ובקיצור, גן עדן לחובבי היין. בטוסקנה למעלה מאלף יקבים, החל מיקבים ביתיים קטנים וכלה ביקבים גדולים ומפורסמים בנוסף לעוד כמה אלפי משפחות שמייצרות יין לעצמן.
נופי האזור דרמטיים ומשתנים, בכל צבעי הירוק. בראש כל גבעה עגולה עיר עתיקה מוקפת חומת ענק, כפרים קטנים, וציוריים, בין
כרמים ועצי זית ואינספור אתרים בני מאות ואלפי שנים.

קיאנטי הוא שמו של אזור במחוז טוסקנה, בין פירנצה וסיינה, שהשאיל את שמו ליין האדום המקומי. העיירות הקטנות גאיולה אין קיאנטי, ראדה אין קיאנטי, קאסטלינה אין קיאנטי וגרווה אין קיאנטי (שמארחת מדי ספטמבר את פסטיבל היין הגדול ביותר), ממוקמות על אחת מדרכי היין היפות באיטליה. נוף הכרמים, הבתים העתיקים, שדרות העצים והצבעוניות מושכים תיירים רבים אל האזור ואל תעשיית היין.

ערים נוספות המומלצות לביקור באזור טוסקנה הן סיינה היפהפייה והשלווה, המוקפת בנוף כרמי ענבים וזיתים, סן ג'מיניאנו הציורית על מגדליה מימי הביניים וסמטאותיה הצרות, לוקה העשירה, מלאת הדשאים, העצים  והקתדרלות. מונטלצ'ינו ההררית, מקום הולדת הברונלו, ועוד.

 

פיימונטה
מחוז פיימונטה (באיטלקית: 'מרגלות ההר') שוכן בצפון מערב איטליה, דרומית למילאנו,  מוקף בהרי האלפים. הוא משתרע על שטח של למעלה מ-25 ק"מ, ועיר הבירה היא טורינו. בשל האקלים ופוריות האדמות והגבעות, האזור הוא בית גידול אופטימאלי לגפנים.

מומלץ לבקר בו באביב ובסתיו, גם כדי ליהנות מהנוף (בחורף קר שם). בפיימונטה נוף הררי ותלול, זוויתי וחד, מרהיב ושופע כרמים, ויש המשווים אותו לבורגון. על כל אלה מתווספים התושבים, אנשים חביבים וצנועים, שהופכים את המקום לאחד מאזורי היין המהנים ביותר.

בפיימונטה ערים ועיירות ציוריות שאנחנו מכירים בשמותיהם המופיעים על גבי בקבוקי היין - אסטי ואלבה, ברברסקו וברולו. שני אזורים חשובים הם ברולו וברברסקו,. ברולו מכונה "המלך של פיימונטה", וברברסקו "המלכה של פיימונטה". איכות היינות שם מדורגת לפי איכות הכרמים מהם מגיעים הענבים, בדומה לבורגון.

 

ספרד
בספרד הנופים מגוונים ביותר, מדבריות, ביצות, מישורים צרובי שמש, הרים מושלגים, נוף פראי וחופי ים מפותחים. כ-51 מיליון תיירים מגיעים לספרד מדי שנה, כדי ליהנות מהחיים האותנטיים והרגועים של העם הייחודי הזה, שרק  משחקי הכדורגל מוציאים אותו משלוותו.

בספרד, שטחי כרמים רבים מאשר בכל מדינה בעולם, אך בשל מזג האוויר הקשה והשיטות המיושנות של גידול הענבים, היבול קטן יחסית לשטח.

כשמדברים על יין בספרד, חושבים קודם כל על האזורים הצפוניים מהם מגיעים היינות הגדולים ביותר - אזורים כמו ריוחה, ארץ היינות האדומים הגדולים, נברה וריברה דל ד'אורו היושבות בין הרמה המרכזית והחוף הצפוני, קטלוניה, ארץ היינות הלבנים והיינות המבעבעים, גליציה, בחלק הצפון מערבי ההררי עם היינות הלבנים הארומאטיים ביותר ופריורט שמצטיינת ביינות האדומים שלה. במרכז המדינה, במקומות כמו לה-מנשה, אפשר למצוא יינות אדומים ולבנים זולים יותר. בדרום המדינה, באנדלוסיה, נמצא את היינות המחוזקים המפורסמים, יינות השרי.

אחד מאזורי הארץ הקסומים והמעניינים ביותר הוא חבל הבסקים, שנמצא בצפון המדינה.  אגב, לה ריוחה היא הקהילה הקטנה ביותר באי האיברי, המנהלת חיים אוטונומיים על שטח של  120 קילומטר מדרום לנהר אברו, בעמק מוקף הרים עם עיר הבירה לוגרוניו. ראשיתה של תעשיית היין הידועה שלהם היא כבר בתקופה הרומאית.

קליפורניה

שני עמקים נפלאים שוכנים להם מצפונה לסן פרנסיסקו, במרחק שעת נסיעה - עמק נאפה ומחוז סונומה, עמק נאפה נושק למפרץ ערפילי בדרום ונמשך לאורך 30 מייל צפונה עד למרגלות הר סנט הלנה. משני צדי העמק הרים נמוכים המגנים עליו ממזרח וממערב. התנאים הגאוגרפיים יוצרים מיקרו אקלים המיוחד לעמק. באביב, בקיץ ובסתיו, מזג האוויר לרוב נעים מאד וממוזג, שמשי ביום וקריר בלילה. מסביב לעמק, הנוח לנסיעה, גבעות מסולעות ודרכים מפותלות וקשות.
העמק כולו מנוקד בלמעלה מ-200 יקבים, שרובם בנויים כטירות יפהפיות ומעניינות, ואת היין מאחסנים במערות חצובות בדפנות הגבעות ומתחת לאדמה. אפשר לנסוע בעמק בשתי דרכים ראשיות לכל אורכו, החל מהעיירה נאפה בדרום ועד לכפר הנופש הצפוני קליסטוגה, הידוע במעיינות המינרליים שלו ובמרחצאות הבוץ. כביש 29, הדרך התיירותית והמסחרית יותר, חולף לכל אורכו על שורת כפרים קטנים ויקבים שניתן לבקר בהם, מסעדות ומקומות לינה. נתיב סילברדו רץ במקביל לדרך 29, ומציע עוד אפשרויות כניסה ליקבים. הוא פחות מסחרי והנוף יפהפה. הכביש מפותל בחלקו ונושק לגבעות שממזרח, דרך מעניינת בפני עצמה.

מחוז סונומה המתחיל בצפון מרושת בגבעות לא מיושבות ובעצים אדומים ענקיים האופייניים לאזור. מייל אחד מערבה לאזור משתרע לו האוקיינוס הפסיפי ודרך 1 היפהפייה. במזרח הרי המייאקאמאס, שיוצרים קיר טבעי בין נאפה וסונומה. בדרום נמצא קצה האשכול הצר, הנוגע בחלק הצפוני ביותר של מפרץ סן פרנסיסקו. את העמק חוצה כביש 101 העובר דרך שתי ערים גדולות יותר, פטלומה וסנטה רוזה ועוד כמה ערים קטנות יותר ולא מעט כפרים. לאורך הדרך אפשר למצוא יקבים רבים וכבישים קטנים יותר המובילים ליקבים נוספים, חבויים,  ולנוף יפהפה - מקומות טובים ללכת בהם לאיבוד.

 דרום אפריקה

דרום אפריקה היא אחת הגדולות במדינות אפריקה, והעשירה בהן. היא ממוקמת על הקצה הדרומי של אפריקה, עם קו חוף ארוך ממזרח, דרום ומערב, וגובלת בשני האוקיינוסים, האוקיינוס ההודי והאוקיינוס האטלנטי. אזורי האקלים מגוונים -  אקלים מדברי, סובטרופי, ים תיכוני והררי. אזורי החוף הדרומיים מאופיינים באקלים ים תיכוני עם חורף גשום וקיץ יבש, זהו האזור המתאים במיוחד לגידול וייצור תעשיית ייצור היין של דרום אפריקה.

בטיול ממזרח למערב המדינה, פוגשים לאורך הדרך גנים יפהפייה, פארקים מדהימים, רצועת חוף עוצרת נשימה עם מפרצים כחולים ויפים, לצד גבעות ירוקות ועיירות ציוריות  לאורך החוף, לגונות כחולות, בתי הארחה מקסימים, ועוד.

דרך היין של דרום אפריקה, שנסללה לפני יותר מ-30 שנה, היא אחת מדרכי היין היפות בעולם. שטחים נרחבים של כרמים עוטפים שלוש ערים קטנות ויפהפיות, סטלנבוש, פרנצ'הוק ופארל. במקום שפע של בתי הארחה מכל הסוגים. העיסוק העיקרי ביום הוא כמובן הביקור ביקבים. בערב, אפשר לתכנן טיול קטן במרכז וליהנות מאחת ממסעדות האזור.

דרך היין מציעה חמישה נתיבי טיולים. בכל אחד מהיקבים שלאורך הדרכים מציעים בכל יום טעימה חינם, ביקור במרתפים, קנייה מוזלת, מסעדות ולעתים גם שירותי פיקניק שכוללים סל קש, מפית משובצת, יין, כוסות, פותחן בקבוקים וסנדוויצ'ים לפי הזמנה.

העיר היפהפייה והמעניינת  קייפטאון, שוכנת למרגלות הר השולחן, העטוף לעתים עננים לבנים המשווים לו מראה של עוגת קצפת ענקית. חובבי יין ימצאו סמוך לקייפטאון את פרבר קונסטנשיה. ביקור הכרחי בחרוט קונסטנטיה, היקב הוותיק ביותר בדרום אפריקה, יגלה לפנינו את ההיסטוריה של היקבים באזור.